Субота, 23 червня 2018

Панахида і мітинг реквієм в Розкопаній

 

В урочищі Розкопана 1 липня традиційно вшанували пам’ять закатованих фашистами земляків.

 

Віддати шану загиблим прийшли трипільчани, обухівчани, жителі району, міський голова Обухова та представники райради. Отець Роман провів панахиду за невинно вбитими земляками.

73 роки тому, в роки найстрашнішої війни урочище Розкопана стало місцем жахливої фашистської акції що призвела до загибелі сотень невинних людей, жінок, дітей, чоловіків, стариків.

«Влітку 1943 року Обухівщиною прокотилась нова хвиля фашистського терору. Гітлерівці готувались до свого наступу і їм потрібно було забезпечити надійне становище в тилах. Тому Обухівщиною прокотилися арешти всіх «підозрілих» осіб: активістів, комуністів, комсомольців - особливо чоловіків. Їх перепускали через застінки фашистського Гестапо – трипільського і обухівського. А тоді, після цього, відправляли в концтабори. Деяких знищували.

Катівнями стали підвали Обухівського Гестапо (нині приміщення Обухівської школи №1). Сюди звозили неповинних людей з усього району. В Трипіллі були також заарештовані спочатку у трипільському Гестапо а потім перевозили в Обухів, де й йшли катування і сортування: одних на каторгу, інших в кагарлицьке та васильківське гестапо або на розстріл. У Трипіллі заарештованих людей спочатку тримали в комендатурі, а в кінці червня підводами, знесилених, побитих, їх перевезли до Обухівського Гестапо.» - розповіла на мітингу Катерина Буренко, заступник директора трипільської школи та дослідник місцевої історії.

В братській могилі в урочищі Розкопано було розстріляно близько 700 безневинних людей. Це Трипільский «Бабин Яр». І досі місцеві активісти та дослідники намагаються встановити імена і хапаються за будь-які ниточки, що можуть привезти то відновлення пам’яті про земляків та зберегти ці безцінні спогади для майбутніх поколінь. «Саме мале що ми можемо зробити з Вами – це не тільки пам’ятати їх (загиблих), а й кожен, хоча б потрохи, по крапельці, повинен зробити свій вклад в ту історію, у визнання тої історії, яка була тут» - зазначила заступник голови Обухівської районної ради Агнеса Олкова-Михницька.

На даний момент встановлено імена лише понад 165 жертв. Здається, дане лихо не оминуло жодного куточка Обухівщини. Страшна географія трагедії вражає фактами про втрати в містах і селах нашого краю у ту страшну літню ніч: м. Обухів – 16, с. Українка - 4, с. Великі Дмитровичі – 4, с. Витачів – 3, с. Григорівка – 13, с. Германівка – 10, с. Гусачівка – 8, с. Деремезна – 12, с. Дерев’яна – 7, с. Долина – 1, с. Жуківці – 1, с. Красне – 1, с. Копачів – 9, с. Красна Слобідка – 4, с. Мала Вільшанка – 9, с. Малі Дмитровичі – 4, с. Матяшівка – 6, с. Нові Безрадичі – 1, с. Перегонівка – 3, с. Перше Травня – 4, с. Плюти – 2, с. Семенівка – 6, с. Старі Безрадичі -  6, с. Трипілля – 30 (за архівами - 49), с. Халеп’я – 1.

1 липня 1943 фашисти також розстріляли 70 циганських сімей, що стояли поблизу урочища. Їхні імена так і залишились невідомими.

© 2015 Трипільська сільська рада
с. Трипілля, вул. Шевченка, 85
Приймальня тел.: +38 (04572) 3-31-75
При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на цей сайт є обов'язковим.